Әлфия Когогина: Россия халыкларының мәдәни, архитектура, тарихи мирасын саклау-партия халык программасының мөһим өлеше.

2022 елның 17 августы, чәршәмбе

Быел Татарстанда федераль программалар кысаларында мәдәният өлкәсендә сигез проект гамәлгә ашырыла, алар арасында Яр Чаллы шәһәрендә «Мастеровые» драма театрын төзү эшләре дә бар. «Мәдәниятне үстерү» дәүләт программасы буенча төзелә торган объектның әзерлеге – 94 процент, һәм аны ачу Татарстан Республикасы көне алдыннан планлаштырыла.

Дәүләт Думасы депутаты, Кече һәм урта эшмәкәрлек комитеты рәисенең беренче урынбасары Әлфия Когогина болай дип шәрехләде: "үз округыңа һәр килүем мөһим социаль-әһәмиятле объектлар төзелеше барышын тикшерәм, һәм Яр Чаллы рус драма театры аерым урын алып тора. Төзелеш барышында без ай саен заказ бирүченең, проектлаучының, генподрядчының җаваплы вәкилләре белән очрашабыз һәм эшлекле киңәшмәләр барышында очрашабыз, проектны тормышка ашыруның барышы, килеп туган мәсьәләләр турында фикер алышабыз».

"Тиздән мәдәният йорты Чаллы халкы һәм шәһәр кунаклары өчен ишекләрен ачачак һәм үзенә тартып тору үзәге һәм яраткан ял һәм агарту урыны булыр дип өметләнәм. «Бердәм Россия» нең халык программасы 2,5 млн.кешедән артык тәкъдим нигезендә формалаштырылган, ә Россия халыкларының мәдәни, архитектура, тарихи мирасын саклау – аның мөһим өлеше», – дип билгеләп үтте парламентарий.

Проектны тормышка ашыру өчен 1,8 млрд. сумнан артык акча бүлеп бирелгән: 1 млрд. 80 млн. сум-федераль бюджет акчалары, 750 млн.сум – республика бюджетыннан бүлеп бирелгән. Театрда 500 һәм 100 тамашачыга исәпләнгән заллар, шулай ук күргәзмәләр залы, видеотека, фотомастерханә, Балалар бүлмәсе, тавыш яздыру студиясе, кафе, архив, административ һәм хезмәт бүлмәләре каралган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: