Югалтуларсыз җыеп алыр өчен

2015 елның 22 июле, чәршәмбе

Урып-җыюны югалтуларсыз, хәвеф-хәтәрсез һәм кыска вакыт эчендә башкарып чыгу өчен мөмкин кадәр күбрәк комбайннар кирәк. Район хуҗалыкларында комбайннарның уракка әзерлеге ни хәлдә соң?

Комбайннар парадында хуҗалыкларда һәм агро­фирмаларда һәр комбайн җентекләп тикшерелде. Район башлыгы Айдар Салахов авыл эшчәннәре ал­дына ашлыкны югалтуларсыз җыеп алу бурычын куй­ды. Комбайнчылар алдында чыгыш ясаган Татарстан Республикасының авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының терлекчелек буенча урынбасары Нәҗип Хаҗипов быелгы ашлык уңышы узган елдагысыннан ким булмаячак диде, аннары авыл хуҗалыгы буенча дәүләт программалары белән таныштырды.

ТР Дәүләт Советы депутаты, Чаллы КХПсы генераль директоры Алмаз Шәрипов уракта эшләүчеләрне тех­ника куркынычсызлыгы кагыйдәләрен төгәл үтәргә ча­кырды.

Комбайннарны карап чыкканнан соң, “Мензелинские зори” агрофирмасының Калинин хуҗалыгына – бе­ренче (фотода җиңүчеләр һәм комиссия әгъзалары), “Заиковский” ҖЧҖ хуҗалыгына икенче урын бирел­де, “Мензелинские зори” агрофирмасының Никола­евка хуҗалыгы һәм “Органик Групп-Чулман” идарәче компаниянең Вахитов хуҗалыгы өченче урынны алды.

Быел район кырларында 89 кыр корабы эшләячәк, бер комбайнга 577 гектар мәйдан туры килә. “Заиковский” ҖЧҖ хуҗалыгында ул 300 гектар туры килсә, “Мензелинские зори” агрофирмасының Калинин хуҗалыгында көчәнеш бер комбайнга 1200 гектар. Күптән түгел генә “ТатАгроЛизинг”тан 5,5 млн. сумга “Заиков­ский” ҖЧҖ һәм “Илнур” КФХсы “Палессе” ашлык суктыру комбайны алып кайттылар.

Дилфас ГАЛИЕВ

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: