Язгы-җәйге янгын куркынычсызлыгы чорында янгын куркынычсызлыгы чаралары

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Яз һәм җәй-янгын куркынычлыгы сезоны. Корылык, эсселек үзеннән-үзе янгын куркынычы тудыра, әмма шулай да аларның барлыкка килүендә ешрак саксызлыгы, ут белән оста эш итмәве, ә кайвакыт җавапсызлыгы бәлагә китергән кешеләр гаепле була. Чөнки күп кенә гражданнар язгы-җәйге чорга әзерләнми һәм янгын чыкмасын өчен үз вакытында кайгыртучанлык күрсәтәләр.

Практика күрсәткәнчә, янгыннар үсешенә халыкның янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләренә ваемсызлыгы, янгын су чыганакларының әзер булмавы, хуҗалыкларда янгынга каршы техниканың (янгын сүндерүче, ком белән тартма, сулы мич һ.б.) булмавы зур өлеш кертә.

Бу вакытның чын проблемасы-үлән һәм чүп-чарны караучысыз яндыру.

Шул сәбәпле еш кына торак йортлар, йорт яны корылмалары, бакча йортлары яна. Һәрвакыт истә тотарга кирәк, учакларны корылмалардан 15 метрдан да якынрак булмаган аралыкта кабызырга мөмкин, һәм, әлбәттә, янган учакны күзәтеп торырга кирәк, ә аннан соң аны су яки ком белән сүндерергә кирәк. Ә коры һәм җилле һава шартларында ачык утны кабызу катгый тыела.

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2024 елның 5 апрелендәге 233 номерлы карары белән Татарстан Республикасы территориясендә 2024 елның 22 апреленнән 12 маена кадәр аеруча янгынга каршы режим урнаштырылган. Россия Федерациясендә административ хокук бозулар турында кодексның 20.4 маддәсе нигезендә. 2 нче өлеш (махсус янгынга каршы режим шартларында кылынган шул ук гамәлләр) гражданнарга ун меңнән егерме мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә; вазифаи затларга утыз меңнән алтмыш мең сумга кадәр; юридик зат оештырмыйча эшкуарлык эшчәнлеген алып баручы затларга-алтмыш меңнән сиксән мең сумга кадәр; юридик затларга - дүрт йөз меңнән сигез йөз мең сумга кадәр.

Хөрмәтле минзәләлеләр, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре нигезендә, сез бурычлы:

янгын сүндерү чаралары (сулы мич һәм чиләк), шулай ук инвентарь (лом, көрәк, чиләк, янгын сүндерүче)даими әзерлектә булырга;
торак пунктлар чикләрендә яки бакчачылык, бакчачылык һәм дача берләшмәләрендә урнашкан җир участокларында чүп-чарны даими җыю һәм үлән чабу үткәрелә. Авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җир кишәрлекләренең хокук ияләре авыл хуҗалыгы җирләрен чүп үләннәре белән капланудан саклау һәм сабынлыкларда сабынлыкны вакытында үткәрү буенча чаралар күрергә тиеш;
чүп җыю һәм үлән чабу хокук иясе (милекче, җирдән файдаланучы, җир хуҗасы, җир участогы арендаторы) тарафыннан кадастр яки чик планы нигезендә билгеләнгән тиешле җир участогы чиге чикләрендә башкарылырга тиеш;
төп юлларның тыгылуына юл куймаска;
янгын чыкканда янгын күзәтчелеген чакырырга һәм янгынны беренчел чаралар белән сүндерү чараларын күрергә;
Онытмагыз, сезнең куркынычсызлык сезнең кулда.

Татарстан Республикасы Актаныш һәм Минзәлә муниципаль районнары буенча МОНД и ПР

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: