Археологлар Татарстан Республикасының Минзәлә районында табылган урта гасырларның зур хәзинәсен күрсәттеләр

2023 елның 17 гыйнвары, сишәмбе

Археология институты хезмәткәрләре. Татарстан Республикасы Фәннәр Халиков исемендәге академиясе 2022 елның җәйге казу сезоны барышында Минзәлә районында урта гасырлардагы металл декоратив бизәнү әйберләренең эре хәзинәсен таптылар. Табыш ломоват культурасына карый һәм VI гасырдан башлана.

ТР Мәдәни мирас объектларын саклау комитетының һәм ТР Туризм буенча дәүләт комитетының йомгаклау коллегиясе экспозициясендә чигә асылмалы, эре муен бизәлеше, төрле формадагы бусы һәм спираль әйләндерелгән ат манарасы бизәлеше тәкъдим ителде. Барлык әйберләр дә яшел һәм зәңгәр каплауга ия-патина, металл оксидлашу нәтиҗәсе.

Сүз уңаенда, моннан тыш, узган җәйдә Минзәлә районында VI-VII гасырларның зур артефакты – плужный пычак, берничә хуҗалык пычак, уклар, гарпуннар, тимерче чүкеч һәм кресало – борынгы кресало табылган.

"Бу табышмакларны әле өйрәнергә һәм җентекләп сурәтләргә кирәк. Аннары, кагыйдә буларак, алар Татарстан Республикасы археология музее фондларына керәләр. Халикова", - дип аңлатты музей мөдире Ксения Гыйрфанова.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: