Минзәлә районында "Кадрәк" комплексы туристлык инфраструктурасын үстерүгә 1,9 млн сум акча алачак

2022 елның 3 ноябре, пәнҗешәмбе

Татарстанның 13 эшкуары һәм оешмасы үз объектларында туристлык инфраструктурасын үстерүгә ярдәм алачак. Субсидия алучыларның исемнәре республиканың Туризм буенча дәүләт комитетының 187 боерыгында басылып чыкты.

Финанслашуны алучыларны билгеләү өчен конкурс оештырылды. Дәүләт комитетына барлыгы 47 гариза бирелгән. Җиңүчеләр 28 октябрьдә билгеләнде. Алар арасында 16,2 миллион сумлык ярдәм бүленгән. Проектларны Татарстанның 7 районы, Казан һәм Яр Чаллы колачлый.

Иң зур субсидия — 2,8 миллион сум-Арча районының Яңа Кырлай авылындагы "Могҗизалар урманы" интерактив туристик паркына эләкте. Биредә ел әйләнәсендә үткәрелә торган "күңел ачу паркы" балалар комплексы урынын булдыру өчен җиһазлар сатып алырга, шулай ук интерактив парк инфраструктурасын тулыландырырга, хезмәтләр спектрын киңәйтергә һәм туристларның эш вакытын арттырырга планлаштыралар. Чаллыда "Найком Арена" стадионы инфраструктурасын үстерү өчен җиһазлар сатып алуга 2,7 млн сум акча бүлеп биреләчәк. Биектау районында "давыл" лагере кунакларының ял сыйфатын яхшырту өчен җиһазлар сатып алуга 2,3 миллион сум акча бүлеп биреләчәк.

Һәрберсе 1,9 миллион сумнан "Камский трофей" комплексын, шулай ук Минзәлә районында АНО СОК "Кадряк"  отты. Алар икесе дә туризм инфраструктурасын үстерергә һәм өстәмә туристик агымны җәлеп итәргә планлаштырылган җиһазлар сатып алу өчен акча кулланырга телиләр.

Калган 8 проектка субсидия миллионнан да ким иде.

Исегезгә төшерәбез, Минзәлә районының «Кадрәк спорт-сәламәтләндерү комплексы» коммерцияле булмаган автоном оешмасына нигез салучы Юрий Гарнышев Татарстан Икътисад министрлыгының һәм Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгының йомгаклау коллегиясе утырышында чыгыш ясады һәм анда районның этно-туризм планындагы мөмкинлекләре турында сөйләде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: