Минзәләдә "С.Өметбаев кубогы"унтугызынчы ачык шахмат турниры узды.

2024 елның 12 октябре, шимбә

Бүген, 2024 елның 12 октябрендә, "Балалар иҗаты йорты" шахмат клубында "С.Өметбаев Кубогы"унтугызынчы ачык шахмат турниры тәмамланды.

Турнир Минзәлә драма театрына нигез салучы һәм беренче директоры, шулай ук шахмат сөюче һәм талантлы режиссер Сабир Гаделҗан улы Өметбаев истәлегенә оештырылды.

Ярышларда Татарстан Республикасының төрле районнарыннан, шул исәптән Актаныш, Зәй, Алабуга, Җәлил, Әлмәт, Лениногорск һәм Яр Чаллыдан 70 шахматчы катнашты.
Иң өлкән катнашучыга 83 яшь, ә иң кечесенә 5 яшь иде.

Чараның тантаналы өлеше Минзәлә муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Нәли Бикәева һәм театр директоры Фаяз Хизбуллин чыгышларыннан башланды.
Кунаклар шулай ук Оскар Уайльдның "Йолдыз малай"әкиятеннән өзекне дә күрә алдылар.
Шәһәрнең мактаулы кешесе, турнирда унтугыз тапкыр катнашкан 83 яшьлек Мөхәммәт Мөкминов истәлекле кубокка лаек булды.

Турнирның абсолют җиңүчесе һәм кубок иясе булып Актаныш авылыннан спорт мастерлыгына кандидат Данияр Латыйпов танылды, ул 7 мөмкинлектән 6,5 очко җыйды.
2 нче һәм 3 нче урыннар өчен киеренке көрәш башланды, анда берьюлы алты катнашучы 5,5 очко җыйды.
Алар арасында Минзәләдән ике катнашучы — Атласов Алик һәм Җәләлов Рушан бар иде.
Әмма өстәмә күрсәткечләр буенча Лениногорск шәһәреннән Шуваткиннар гаиләсе җиңү яулады:
Шуваткин Андрей (1994 елгы) 2 нче урынны алды;
Шуваткин Владимир (1968 елда туган) 3 нче урынны алды.

"Ветераннар зачеты" номинациясендә Шәһәр катнашучысы Геннадий Җәлил Зыков (1945 елгы) җиңде.
"Хатын-кызлар зачетында" турнир җиңүчесенең сеңлесе Латыйпова Раяна (2010 елгы) җиңү яулады.
2012-2013 елгы катнашучылар арасында Әлмәт шәһәреннән Әхмәтшин Наил (2012 елгы) җиңүче булды.
2014-2015 елгы катнашучылар арасында җиңүне Актаныш авылыннан Гатарахманов Азамат (2014 елгы) бәйрәм итте.
Ә 2016 елда туган һәм аннан кечерәкләр арасында беренче урынны Алабуга шәһәреннән Булханов Рафаэль (2016 елда туган) алды.

Минзәлә спортчылары шулай ук турнир призерлары булдылар:
Нуриев Нурислам "2012-2013 елгы"катнашучылар арасында 2 нче урынны алды;
Чуркин Даниил "2014-2015 елгы"катнашучылар арасында 3 нче урынны алды;
Хәлиуллин Кәрим шулай ук 2016 елда туган һәм аннан кечерәк катнашучылар арасында бронза медаль иясе булды.

Турнирның тулы нәтиҗәләре белән сылтама буенча танышырга була:

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: