Минзәлә районында «Верующая семья — опора государства» дигән чара узды

2024 елның 4 марты, дүшәмбе

Минзәлә районы Аю авылы мәчетендә «Иманлы гаилә — дәүләт терәге» дигән чара узды. Чара «Ак калфак» оешмасы, Бөтендөнья татар конгрессының Минзәлә бүлекчәсе катнашында район җитәкчелеге, мөхтәсибәт, «Мәдәни җомга» ветераннар Советы каршындагы клуб тарафыннан үткәрелде һәм Гаилә елына багышланды.

Җыелганнарны район авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Илфар Халиков, район имам-мөхтәсибе Рәмзил хәзрәт Садыйков һәм Аю авыл җирлеге башлыгы Айрат Галимов сәламләде.

- Аюда яңа мәчетнең рәсми ачылышы булмаса да, ул инде авыл һәм район файдасына хезмәт итә, — дип билгеләп үтте Рәмзил хәзрәт.

Районда барлыгы 30 хатын — кыз мөселман укытучысы, аларда 366 шакирд белем ала, шуларның 94е яшьләр.  Безнең шәһәр мәчетендә һәм авылларда (бигрәк тә Топасево, Деуково, Кузембетьево, Подгорный Такермен авылларындагы мәхәлләләрне мисал итеп китерергә телим) каникуллар вакытында балалар өчен рухи-сәламәтләндерү курслары үткәрелә, — дип сөйләде район мөселман хатын-кызлары берлеге җитәкчесе Роза Фәхертдинова Минзәлә районында дини белем бирүнең ничек оештырылуы турында.

Безнең районнан 29 мөселман хатын-кыз, Казан шәһәренең Апанаев мәчете оештырган онлайн-курслар узгач, имтихан тапшырды. Чараның мактаулы кунагы-Казан ислам университеты доценты, ТРның мәдәни-агарту «Иман» ы җитәкчесе, тарих фәннәре кандидаты, Апанай мәчете имам-хатыйбы Нияз хәзрәт Сабиров, ул хатын-кызларга имтиханнарны уңышлы тапшыру турында сертификатлар тапшырды.

Шулай ук бу бәйрәм барышында Нияз хәзрәт гаилә кыйммәтләре турында эчтәлекле вәгазь сөйләде һәм иман итүчеләрнең сорауларына җавап бирде.

Чарада районның Хөрмәтле мөселман гаиләләре кунак булды: әю авылының имам-хатыйбы Рәфкать хәзрәт Ялалов һәм аның хатыны Равилә ханым, Бикбул авылының имам-хатыйбы Зөфәк хәзрәт Нигъмәтуллин һәм аның хатыны Нурия ханым, Наратлы Кичү авылыннан Флүр һәм Гөлзар Зәкиевлар, Нариман хәзрәт Гыйләҗев Яңа Мәлкән авылы һәм аның хатыны Зөләйха ханым. Алып баручылар кыскача гына тормыш юлы һәм бүгенге көндә бу гаиләләрнең һәркайсының иҗтимагый тормышта уйнаган роле турында сөйләделәр, аларга район мөхтәсибәте исеменнән Рәхмәт хатлары һәм истәлекле бүләкләр тапшырылды (төп фото).

Чарада дини тематикага шигырьләр укылды, ә «Мошеге чишмәлере» халык фольклор ансамбле шагыйрә, ТАССРның атказанган мәдәният хезмәткәре Зөлфирә Ханова тарафыннан язылган «Ак калфак» мөнәҗәтен башкарды. Күбәләк.

Шулай ук Рәфкать хәзрәт Ялалов һәм Аю авылының оста мөселман хатын-кызлары тырышлыгы белән мул өстәл әзерләнгән. Рәфкать хәзрәт авылдашларын булачак изге Рамазан аенда мәчеттә узачак сөйләшүләргә чакырды.

"Бүгенге чара катнашучыларны диндарлыгы, сафлыгы, ихласлыгы белән җәлеп итте.
Минзәләдә хезмәт сөючән, белемгә омтылучы, гореф-гадәтләргә һәм гореф-гадәтләргә игътибарлы кешеләр яшәвенә инандык. Бу хакта шулай ук күп санлы мөселман хатын — кызларының (республика районнары буенча иң югары күрсәткеч) имтиханнарны уңышлы тапшыруы да сөйли», - дип тәэсирләре белән уртаклашты Казан кунагы, әлеге үзәкнең оештыру эше буенча җитәкчесе ярдәмчесе Гөлнирә Абдрахманова.

Чараны видеога төшерү өчен Казаннан танылган телевидение журналисты Муршида Жихан килде. Шулай ук кунак сыйфатында бәйрәмгә Тукай районыннан Җәүдәт хәзрәт Харрас килде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: