Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы аңлата.

2018 елның 8 ноябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасында Идел буе төбәкара табигатьне саклау прокуратурасы материаллары буенча җир кишәрлегенең юынты сулар белән пычранган өчен җинаять эше кузгатылды

Казан районара табигать саклау прокуратурасы Казан шәһәренең МУП«Водоканал " чистарту корылмаларын кулланган вакытта табигатьне саклау законнарының үтәлешен тикшерде.

Тикшерү барышында ачыкланганча, предприятие арендаланган җир кишәрлегендә, зарарсызландыру цехы янында законсыз рәвештә 1,5 гектардан артык мәйданда агынты суларны агызды, туфракны тикшерү нефть продуктлары (6 тапкыр), хлоридлар ( 90 тапкыр) буенча пычраткыч матдәләр концентрацияләренең рөхсәт ителгән чикләреннән артык булуын күрсәтте.

Атмосфера һавасына зарарлы матдәләр чыгару өчен рөхсәт ителгән чик нормативларның артуы да ачыкланды.

Әйләнә-тирә мохиткә китерелгән зыян 80 млн.сумнан артык тәшкил иткән.

Прокурор карары буенча оешма һәм вазифаи зат штраф рәвешендә җәза билгеләү белән РФ КоАП 8.1 статьясы (предприятиеләрне, корылмаларны һәм башка объектларны эксплуатацияләгәндә экологик таләпләрне үтәмәү), РФ КоАП 8.21 ст. 2 өлеше (Атмосфера һавасына зарарлы матдәләр чыгаруга махсус рөхсәт шартларын бозу яки аңа зарарлы физик йогынты ясау) буенча административ җаваплылыкка тартылды.

Закон бозуларны бетерү максатында предприятие җитәкчесенә күрсәтмә бирелде, аны карап тикшерү нәтиҗәләре буенча предприятие тарафыннан хокук бозуларны бетерүгә юнәлдерелгән чаралар күрелә.

Табигать саклау прокуратурасын тикшерү материаллары буенча тикшерү органы РФ УК 247 ст. 2 өлеше (экологик куркыныч матдәләр һәм калдыклар белән эш итү кагыйдәләрен бозу) буенча җинаять эше кузгаткан.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: