Балалар омбудсмены Минзәләдә булды

2017 елның 27 мае, шимбә

Бала хокуклары һәм аларның законлы мәнфәгатьләрен яклау өлкәсендә эшчәнлек белән танышу район башлыгы Ай­дар Салахов белән очра­шудан башланды. Аннары район җитәкчелеге озату­ында делегация “Тургай” балалар һәм үсмерләр өчен социаль приютына юнәлде. Приютта яшәү шартлары, тәрбия юнәлешләре, ме­дицина хезмәте күрсәтү дәрәҗәсе белән танышты­лар, балаларны приютка билгеләү тарихы һәм әлеге социаль учреждениедә т ә р б и я л ә н ү ч е л ә р н е ң гаиләләре белән эш барышы белән кызыксындылар.

Рәсми кунаклар мөмкинлекләре чикләнгән балалар тәрбияләнүче коррекция интернат- мәктәбендә дә булдылар. Учреждениегә кергәнче, ике кунак та туя агачлары утырттылар, сыйныф һәм йокы, уен бүлмәләрен, музейны, ашханәне ка­радылар, педагоглар һәм балалар белән ара­лаштылар. Зур куна­кларны район мәгариф бүлеге начальнигы Наил Габдуллин, интернат- мәктәпнең попечительләр советы рәисе Гүзәлия Әхмәдиева, район проку­роры ярдәмчесе Рөстәм Шәйсуваров, учрежде­ние директоры Нурһади Гыйльфанов озатып йөрде.

Күләмле эшлекле визит программасы кысаларында бала хокуклары сагында то­ручылар СИЗО-4 тә булды­лар, балигъ булмаганнарның яшәү шартлары белән та­ныштылар.

Башкала кунаклары гражданнарны да кабул итте. Сораулар төрле иде: коллектив мөрәҗәгать, гаиләгә балалар алып тәрбияләүче гаилә үтенече һ.б.лар тыңланды. Кабул итүдә катнашкан бала хоку­клары сагында торучылар Минзәлә гражданнарының ү тенеч-мөрәҗәгать ләрен контрольгә алдылар.

Эшлекле визит ахы­рында балигъ булмаган­нар эше һәм аларның хо­кукларын яклау буенча комиссиянең киңәйтелгән утырышы узды. Утырыш­та сөйләшү конструктив барды, район комиссиясе әгъзалары төрле юнәлештә эшне активлаштыру буен­ча республиканың төрле ведомство вәкилләренең тәкъдимнәрен кабул итеп алдылар.

Бу турыда тулырак газетаның алдагы саннарын­да укый аласыз.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: