Еллар аша онытылмый сезнең батырлык

2017 елның 27 мае, шимбә

Яңа һәм Иске Мәлкән авылларыннан Ватан су­гышына киткәннәрнең байтагы яу кырында ятып кала. Алар арасында фа­шист илбасарларын тар- мар итүдә тиңдәшсез батырлыклар күрсәткән, Яңа Мәлкәндә туып үскән Советлар Союзы Герое, капитан Самуил Тапиков та бар. Мәлкән авылының һәм Минзәләнең бер ура­мы шушы Герой исемен йөртә.

Тантанага читтә яшәүче бик күп якташлары да кайт­кан иде. Аларның һәркайсы шушы мемориаль комплекс төзүне башлап йөрүче, фи­нанс чыгымнарының күп өлешен үз өстенә алган якташлары, хәзерге вакыт­та Түбән Камада яшәүче Борис Архиповка, аның гаиләсенә, шулай ук бер­туганнар Нина, Любовь, Галина Сарсазоваларга һ.б.ларга тирән рәхмәтен җиткерде. Борис Павлович үзе дә биредә иде. Чыгы­шында якташларыбызның батырлыгын мәңгеләштерү – һәркайсыбызның изге бу­рычы, дип билгеләп үтте ул.

Тантанада катнашкан Минзәлә муниципаль район башлыгы урын­басары Камил Нәҗмиев Ватан сугышында катна­шып, Җиңүне якынайткан якташларыбызның батыр­лыклары, тылдагыларның хезмәтләре һәрвакыт хөрмәт һәм горурлык белән искә алына, диде.

Авыл җирлеге башлыгы Зөфәр Нәҗметдинов, авыл ветераннар советы рәисе Алсу Хазипова мемориаль комплексны булдыруга өлеш керткән, аны урнаш­тыруда һәм аның тирәсен төзекләндерүдә хезмәт куючыларга рәхмәтләрен җиткерделәр. Якташлары, хәзер Минзәләдә яшәүче сугыш ветераны Алек­сей Назаровка истәлекле бүләк тапшырылды.

Тантанада катнашучы­лар алдында Яңа Мәлкән башлангыч мәктәп уку­чылары да чыгыш ясады, музыкаль монтаж бүләк итеп, ветераннарга һәм тыл хезмәтчәннәренә кы­зыл гвоздикалар өләшеп чыктылар. Тантана Тамара Чернова төзегән сценарий буенча шигъри юллар һәм сугыш турындагы җырлар белән үрелеп барды: район мәдәният йорты үзешчән артистларының, кунакка кайткан якташлар арасыннан җырлар бүләк итүчеләрнең һәр чыгышыннан соң күзләр яшькә чыланды...

Нина, Любовь Сарсазо­валар :

– Бөек Ватан сугышында катнашып, җиңү яулаган авылдашларыбызның исе­мен мәңгеләштерү күптәнге хыялыбыз иде. Әлеге изге эшкә өлешебез керүенә үзебез дә сөенәбез. Ме­мориаль тактага шушы җирлектәге 496 кешенең исемнәре уеп язылды. Бу мемориаль комплексның беренче өлеше генә, аның икенче өлеше дә булачак, моның өчен ветераннарның исемлеген барлау дәвам итә. Бар теләгебез – аяз күгебездә сугышлар кабат­ланмасын.

Роза, Света Юзманова­лар:

– Без Түбән Камадан кайттык. Әтиебез Петр су­гыш ветераны иде, сугыш­тан яраланып кайтты, хәзер мәрхүм инде. Аларның сугышчан батырлыклары мәңге онытылмас.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: