Районыбыз өченче урынны били

2017 елның 10 марты, җомга

– Районыбызда быел барысы 15 сыер торагын капиталь төзекләндерү планлаштырыла. Бу ре­монт эшләренә Татарстан Республикасы хөкүмәте 27,9 миллион сум акча бирәчәк. Ә хуҗалыклар үзләрендәге торакларны ремонтлауга 65,1 миллион сум күләмендә үз сред­ стволарын тотачаклар. Быел “Дәүләтов” КФХсы – 2, “Илнур” КФХсы бер бинаны бәрәңге һәм яшелчә саклау өчен ремонтлаячак, моның өчен республика бюдже­тыннан 4,8 миллион сум күләмендә акча биреләчәк. Узган елда ике берәмлек машина-трактор паркла­ры капиталь ремонтланды, бу эшләргә хөкүмәтебез 2,2 миллион сум финанс ярдәме күрсәтте. 2015 - 2016 елларда “Дәүләтов” КФХсы өч берәмлек яшелчә һәм бәрәңге саклау өчен биналарны капи­таль төзекләндерде һәм хөкүмәтебез 6,6 миллион сум күләмендә акча бир­де. Шулай ук 2015-2016 елларда Калинин, Калмор­за, Николаевское, “Илнур” КФХсы һәм “Заиковский” ҖЧҖ хуҗалыкларында се­наж-силос траншеялары төзекләндерелде.

Терлекчелек биналарына капиталь ремонт ясау һәм сенаж-силос траншеялары программасы 2014 елдан башлап гамәлгә ашырылу­ын әйтеп узды. Районыбыз­да шушы өч елда 38 ферма­га капиталь ремонт ясалды, аның гомуми суммасы 199 миллион сумнан артык. Рай­оныбыз хуҗалыкларында сыер тораклары 200 һәм 100 урынга исәпләнгән. Шушы торакларның бер­сен капиталь төзекләндерү өчен республика бюджеты 30 процентын компенса­цияли. Бер торакны капи­таль төзекләндерү өчен хуҗалыкның чыгымнары 1,5-2 миллион сумнан ким булмаска тиеш. Фермалар­ны капиталь төзекләндерү буенча безнең районыбыз республикада өченче урын­ны били.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: