Һәр яңалыкны вакытында халыкка җиткерә

2017 елның 13 гыйнвары, җомга

Әңгәмәдәш – Дифиза НУРИЕВА

– Нэля Габдуллов­на, идарәнең бүгенге эшчәнлеге нидән гыйбарәт? Районда пен­сия алучылар күпме?

– Идарәнең төп эшчәнле- ге ул, әлбәттә, халыкны вакытында пенсия белән тәэмин итү, сыйфатлы хезмәт күрсәтү. 1 декабрьга булган мәгълүматлар буенча карасак, идарәдә 9159 пен­сия алучы исәптә тора. Рай­онда иминият пенсиясенең уртача күләме 12328,14 сум. Пенсия иминиятләве һәм пенсия белән тәэмин ителеш буенча идарәгә ел саен 9000 нән артык кеше мөрәҗәгать итә.

– Билгеле булган­ча, пенсия фонды белгечләренә мөрәҗәгать итү өчен электрон чират аша да язылырга була. Электрон хезмәтләрдән файдаланучылар күпме?

– Әйе, кеше өйдән чык­мый гына шәхси кабинеты яки дәүләт хезмәтләре пор­талы аша белгечкә языла ала. Бу бик уңайлы ысул. Әйтик, агымдагы елның 11 аенда 2345 кеше алдан язы­лу хезмәтеннән файдалан­ды. Бу барлык мөрәҗәгать итүчеләрнең 40% ы дигән сүз. Моннан тыш, граждан­нар “Документка алдан за­каз бирү” электрон хезмәте аша заказ биреп, чиратсыз документ эшләтә алалар.

Мондый хезмәттән шушы ук аралыкта 387 кеше фай­даланды. Ә инде пенсия фонды белән бәйле бул­ган бик күп мәгълүматны иминиятләнгән зат “Гражданинның шәхси ка­бинеты” аша белә ала. Әлеге кабинет аша агымдагы елда Пенсия фондына 659 гариза керде, шуның 272 е – пенсия билгеләү турында, 387 се – пенсияләрен китертү буен­ча. Бүгенге көндә идарәдә

1205 иминиятләүче исәптә тора, шуларның 590 ы – оешмалар, 615 е – шәхси эшмәкәрләр.

– Идарә бит әле Ана ка­питалы сертификатын тап­шыру буенча да зур хезмәт куя. Районда сертификат­ка ия булучылар күпме?

– Ана капиталы илдәге мөһим булган социаль проектларның берсе. Аны тормышка ашыруда пенсия фонды да катнаша. Шушы елның 11 аенда районның 139 гаиләсе сертификат алу­га гариза язды. Ә Програм­ма гамәлгә кертелгәннән бирле барлыгы 1830 серти­фикат тапшырылды. Тагын шунысын да әйтергә кирәк: сертификат хуҗаларының 80 проценты әлеге сертифи­каттан өлешчә яки тулаем файдаландылар.

Агымдагы ел имини­ят взносларын мәҗбүри пенсия иминиятләвенә һәм мәҗбүри медици­на иминиятләвенә җыю буенча пенсия фонды белгечләреннән зур көч һәм оешканлык таләп итте. Идарә белгечләренең юга­ры һөнәри осталыгы, бердәм һәм заманча технология ре­сурслары булу коллектив алдында торган төрле авыр­лыктагы мәсьәләләрне дә уңышлы башкарып чыгарга мөмкинлек бирә.

– Һөнәри бәйрәмегез белән котлап, пенсия фонды хезмәткәрләренә эшләрендә зур уңышлар, сәламәтлек, гаилә имин­леге теләп калабыз.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: