Татарстан Росреестры: физик затларның банкротлыгы вакытында нәрсә белергә кирәк

2019 елның 25 мае, шимбә

Күптән түгел Татарстан Росреестры физик затларның банкротлыгы мәсьәләләре буенча кайнар телефон линиясе үткәрде, өч сәгать эчендә кайнар линиягә 70тән артык шалтырату килде! Гражданнар сорауларына Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең үзеннән-үзе көйләнә торган оешмалар өлкәсендә контроль (күзәтчелек) бүлеге башлыгы Гөлия Елесина җавап бирде. Әлеге теманың актуальлеген исәпкә алып, сезнең игътибарыгызга төп сорауларга җавапларны тәкъдим итәбез.

Игътибарга
Росреестр үзрегуляцияле арбитраж идарәчеләре оешмалары эшчәнлеген, шулай ук банкротлык турындагы эш буенча кредиторлар җыелышларында һәм суд утырышларында катнашу вәкаләтләрен контрольдә тота.

Банкрот гражданнарга карата нинди процедуралар кертелә?

Бөлгенлеккә төшү турындагы эшне караганда түбәндәгеләр кулланыла: гражданинның бурычларын реструктуризацияләү, гражданинның мөлкәтен гамәлгә ашыру, мировой килешү.

Һәр процедураның асылы нидә?

Бурычларны реструктуризацияләү, дөнья килешүендә кебек үк, түләү сәләтен торгызу һәм кредитор таләпләрен канәгатьләндерү мөмкинлеге карала, йөкләмәләрне үтәүнең оптималь шартлары сайлап алына. Иң мөһиме-финанс идарәчесенең бурычларны реструктуризацияләү процедурасында катнашуы. Милекне сату процедурасы кредиторларның таләпләрен канәгатьләндерү өчен милекне сатуны күздә тота.

Гражданны банкрот дип тану турында гариза кем бирә ала?

Граждан, конкурс кредиторы, вәкаләтле орган (салым хезмәте) гражданны банкрот дип тану турындагы гариза белән Арбитраж судына мөрәҗәгать итү хокукына ия.

Граждан банкротлык белән бәйле чараларны мөстәкыйль үткәрә аламы?

Финанс яктан идарәчесенең граңданнарның банкротлык турындагы эшләрдә катнашуы мәҗбүри булып тора.

Кайсы шартларда гражданин банкрот дип танылырга мөмкин?

Гражданны банкрот дип тану турындагы гариза гражданинга карата таләпләр 500 мең сумнан да ким булмаган тәшкил итсә һәм күрсәтелгән таләпләр әлеге Федераль закон белән башкасы каралмаган көннән өч ай эчендә үтәлмәгән булса, Арбитраж суды тарафыннан кабул ителә.

Алынган кредитлар саны өчен чикләүләр бармы?

Чикләүләр юк, гражданин йөкләмәләр 500 мең сумнан да ким булмаса, банкрот дип танылырга мөмкин.

Банкротлык вакытында граждан нинди нәтиҗәләргә әзер булырга тиеш?

Милекне сату процедурасын тәмамлау яки банкротлык турындагы эш буенча җитештерүне туктату датасыннан башлап, банкрот булган граждан хокукында түгел:
 - 5 ел дәвамында-кредит килешүләре һәм (яки) кредит килешүләре буенча, үзенең бөлгенлеккә төшүе фактын күрсәтмичә, үз өстенә алырга.

- 3 ел дәвамында-юридик зат белән идарә итү органнарында вазыйфаларны биләү, әлеге Федераль закон белән башкача билгеләнмәгән очракта юридик зат белән идарә итүдә башкача катнашу.
- 10 ел дәвамында-кредит оешмасы идарәсе органнарында хезмәт куярга, башка рәвешле кредит оешмасы белән идарә итүдә катнашырга.
- 5 ел дәвамында-иминият оешмасы идарәсе органнарында, дәүләтнеке булмаган пенсия фонды, инвестиция фондының идарәче компаниясе, пай инвестиция фонды һәм дәүләтнеке булмаган пенсия фонды яки микрофинанс компаниясе вазыйфаларында эшләү, башкача мондый оешмалар белән идарә итүдә катнашу.

Шулай ук  5 ел дәвамында элеге гражданин банкротлык турында эш кузгатылырга тиеш түгел.

Гражданнар өчен банкротлык процедурарасы күпме тора?

Бурычлының банкротлыгы процедурасына агымдагы чыгымнар булып түбәндәгеләр тора: финанс идарәчесенә бер үк вакытта 25 мең сум күләмендә акча түләү, шулай ук суд чыгымнары һәм мәгълүматларны рәсми басмада һәм ЕФРСБда бастырып чыгару чыгымнары.

Банкрот булган гражданин мәгълүматны хәбәр итәргә һәм милекне финанс идарәчесенә тапшырырга тиешме?

Граждан финанс идарәчесенә аның таләбе буенча үз мөлкәтенең составы, әлеге мөлкәтнең урнашу урыны, үз йөкләмәләре составы, кредиторлары һәм гражданинның бөлгенлеккә төшүе турындагы эшкә мөнәсәбәте булган башка мәгълүматларны бу хакта таләп алынган көннән унбиш көн эчендә бирергә тиеш. Гражданин банкрот дип тану турында Карар кабул ителгән көннән соң килүче бер эш көненнән дә соңга калмыйча финанс идарәчесенә булган барлык банк карталарын тапшырырга тиеш.

Граждан мөлкәтен гамәлгә ашыру процедурасы нинди вакытка кертелә?

Күчемсез милекне сату 6 айдан да артмаска тиеш. Күрсәтелгән срок Арбитраж суды тарафыннан озайтылырга мөмкин, эштә катнашучы затларның үтенечнамәсе буенча.

Банкрот булсаң, чит илгә  ял итәр өчен барырга буламы?

Гражданны банкрот дип тану очрагында Арбитраж суд Россия Федерациясеннән чыгып китү хокукын вакытлыча чикләү турында билгеләмә чыгарырга хокуклы.

Уртак булган ир белән хатынның (банкротлык очрагында) милке сатыламы?

Гражданның ире (элеккеге ире) белән уртак милек хокукында милкендәге мөлкәте гражданның бөлгенлеккә төшүе турында Законда билгеләнгән гомуми кагыйдәләр буенча эш барышында гамәлгә ашырылырга тиеш. Конкурс массасына ир белән хатынның уртак мөлкәтен реализацияләүдән кергән акчаның бер өлеше кертелә, гражданнарның мондый милектә булган өлешенә туры килә, акчаларның калган өлеше җәмәгатенә түләнә.

Бурычлы кешенең мөлкәтен сатудан соң акча җитмәгән бурычлар белән ниләр эшләнә?

Граждан милкенең җитәрлек булмавы аркасында канәгатьләндерелмәгән кредиторларның таләпләре түләнгән дип санала.

Игътибарга
Гражданинның банкротлык үзенчәлекләре белән 2002 елның 26 октябрендәге 127-ФЗ номерлы «Бөлгенлеккә төшүе (банкротлык) турында» Федераль законның «Гражданинның бөлгенлеккә төшүе» башлыгында танышырга мөмкин .

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: