Табигатьне саклау прокуратурасы хәбәр итә.

2018 елның 16 ноябре, җомга

Татарстан Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының Кама буе территориаль идарәсе белгечләре Чаллы автоягулык станциясендә мотор ягулыгы парларын рециркуляцияләү системасы белән танышты.

Казан районара табигать саклау прокуратурасы Казан шәһәренең Киров районында нефть продуктлары булган калдыкларны ташлау факты буенча тикшерү үткәрде.

2018 елның җәендә билгесез затлар тарафыннан туфракка нефть продуктлары булган калдыкларны ташлау гамәлгә ашырылды дип билгеләнде. Пычрану мәйданы 80 кв.метр тирәсе, өске катламга 1 метр чамасы үтеп керү тирәнлеге. Пычранган туфрак пробаларының анализ нәтиҗәләре нефть продуктлары буенча 19 тапкыр арткан. Пычранган туфракның кискен токсиклыгы билгеләнгән. Җир ресурсларына (туфракка) китерелгән зыян күләме 780 мең сум тәшкил итә.

Тикшерү материаллары табигатьне саклау прокуроры тарафыннан җинаять эзәрлекләве турындагы мәсьәләне хәл итү өчен тикшерү органына җибәрелде.

Аларны карап тикшерү нәтиҗәләре буенча билгеләнмәгән затларга карата РФ ҖК 247 статьясы (экологик куркыныч матдәләр һәм калдыклар белән эш итү кагыйдәләрен бозу) буенча җинаять эше кузгатылды)

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: